Adopce chrtů - Greyhound Adoption Czech Republic

Adopce psů - greyhound, galgo, lurcher a podenco

Přejít na obsah

Krmiva,granule,.....aneb co je dobře a co ne??

Hlavně v začátcíh je péče o adoptované chrty trochu jiná, takže o tom zde

Krmiva,granule,.....aneb co je dobře a co ne??

Příspěvekod pupulu v 25 črc 2010 13:44

Našla jsem velmi zajímavé pojednání o kvalitě granulí pro naše miláčky (článek pochází z krmiva-pro-psy.com),myslím,že stojí za přelouskání:
Jak rozpoznat kvalitní krmivo - granule pro psy
Na toto téma bylo napsáno nejedno pojednání. Trh s krmivy pro psy je pro běžného smrtelníka velkou neznámou. Proto, abychom se v něm zorientovali, potřebujeme znalosti z krmivářství, zdravovědy, chemie, ale nepochybně i chovatelské zkušenosti, cit a pozorovací schopnosti.
Pokud se omezíme na trh v České republice, je zde chována jak řada plemen uznávaných FCI, plemen národních, ale i nepřeberná řada různých kříženců všech váhových kategorií a velikostí. Každé plemeno nějak historicky vznikalo (v určité době a na určitém území) a z toho také vyplývají i různé potravinové nároky.
Z mých zkušeností vím, že např. japonským plemenům nevyhovují krmiva s obsahem mléka, velkým plemenům není vhodné podávat krmiva s vysokým obsahem proteinů a tuků. Psům kteří nejsou v zátěži není vhodné podávat vysoko-proteinová krmiva, krmiva kategorie Performance. Kromě nežádoucího zatěžování trávicího systému psa může dojít u fen ke spouštění nežádoucích laktací atd.
Jak se ale k této problematice postavit, když ze všech plemen psů zná chovatel mnohdy jenom to svoje plemeno? Podle zákona o krmivech musí být každé krmivo deklarováno. Tuto deklaraci obvykle najdeme na zadní straně obalu. Tam najdeme důležité údaje o tom, kolik krmivo obsahuje procent bílkovin (N-látky), tuků, vlákniny, popelovin či vlhkosti. Najdeme tam i obsah vitamínů.
Netvrdím, že to nejsou údaje důležité, ale tyto jakostní znaky Vám nedají skutečný obraz o kvalitě daného krmiva. Daleko důležitější údaje najdete v kolonce složení. Mnohdy to bývá opravdu zajímavé čtení.
Byli byste ochotní zaplatit za 15 kg balení krmiva v pěkném obalu s deklarací složení: výrobky živočišného původu, obiloviny, cukry a tuky, 1500 Kč? Já tedy rozhodně ne.
Pokud chcete dát svému psovi to nejlepší, ale nemáte jistotu, zda-li je Vaše volba správná, postupujte takto:

Chce-li se krmivo tvářit jako superprémiové, nemělo by být na prvním místě uvedeno obilí (snad s výjimkou krmiva light, senior).
To znamená, že na prvním místě bychom měli nalézt deklaraci typu kuřecí moučka, rybí moučka, jehněčí moučka. V žádném případě bychom tam neměli nalézt: vedlejší produkty živočišného původu, masové deriváty a podobně. Krmiva s takovýmto složením bych řadil v lepším případě mezi prémiová. Samozřejmě by této nižší kvalitě měla odpovídat i výrazně nižší cena.
Podezřelým může být i označení, ze kterého nabudete dojmu, že v každé granuli je skryto nejméně celé kuře. Tyto české překlady bývají většinou básnickým překladem označení uvedeného v angličtině.
Suroviny na etiketě by měly být řazeny za sebou v sestupném pořadí. To znamená, že na prvním místě je surovina, které je v krmivu obsaženo nejvíce, na druhém místě ta surovina, které je druhé nejvíce atd. Na druhém či dalším místě se mohou objevit obiloviny. I ty by měly být jednoznačně deklarovány. Pro lepší názornost uvedu některé, např. pšenice, rýže, kukuřice, ječmen, oves atd. Za zamlženou deklaraci je možno považovat označení: vedlejší produkty rostlinného původu, obiloviny, rostlinné deriváty apod. Argumentace, že výrobce neuvádí konkrétní složení, protože je to výrobní tajemství, zde neobstojí. Označení obiloviny vlastně výrobci může umožnit i to, že se ve výrobě použijí jakékoliv obiloviny, v řadě případů ty nejlevnější, které se na trhu dostanou sehnat.
Zákazník si tak vlastně pokaždé může koupit jiné krmivo. To nebezpečí tady bezesporu je. Mezi rostlinnými produkty se v krmivech často objevuje pojem sója, sójové boby či sójový olej. Tato surovina se v krmivu chová velice zajímavým způsobem. Ovlivní nám v deklaraci krmiva dvě položky a to bílkoviny (N-látky), jejichž obsah přidáním sóji prudce vzrůstá, ale také tuky. Za přispění sóji jako vstupní suroviny lze s menšími náklady vyrobit krmivo, které obsahuje vysoké množství proteinů (30% i více). Tyto proteiny jsou pro psa v méně stravitelné podobě. Druhým zázračným úkazem, který sója dokáže, je to, že se nám v krmivu zvedne i množství tuků.
Jelikož pes není vegetarián, ale masožravec, není zajisté žádným tajemstvím, že živočišné tuky jsou pro psa daleko prospěšnější a užitečnější než-li tuky rostlinné. I tento argument jednoznačně podporuje to, co jsem konstatoval již úvodem. Není totiž důležité množství proteinů a tuků, ale kvalita vstupních surovin.
Budete-li u výběru krmení postupovat výše uvedeným způsobem, řada krmiv tímto sítem neprojede a o to jednodušší pak budete mít výběr.
Trošičku složitější už bude zorientovat se např. v oblasti zchutňovadel s příchutí kuřete apod. Je to stejné, jako když místo rumu budete pít rumovou esenci. Zchutňovadla se běžně přidávají i do krmiv pro dobytek. Jako zchuťňovadlo může být použita i krmná sůl. Kvalitní krmivo by proto mělo obsahovat co nejnižší procento soli.
Jednotlivá krmiva nebo alespoň ta, která se tváří jako kvalitní, neopomínají uvádět, že obsahují vyvážené množství nenasycených mastných kyselin Omega 3 a Omega 6. V drtivé většině je zdrojem Omega 3 kyselin lněné semínko.
Myslíte, že je to ta nejlepší varianta? Daleko optimálnějším a pro psa využitelnějším zdrojem Omega 3 je rybí moučka. Co myslíte, co více ovlivní výrobní cenu krmiva, lněné semínko nebo rybí moučka? Množství mastných kyselin Omega 3, jejichž zdrojem je ryba nebo lněné semínko, může být srovnatelné, prospěšnost pro zdraví psa však různá. Při logické úvaze si na to zajisté odpovíte sami.
Problémem, se kterým si laik už tak snadno neporadí, jsou alergeny. Některá krmiva jich obsahují více, některá méně. Z těch, které se v krmivech vyskytují, bych alespoň některé vyjmenoval. Patří mezi ně sója, chemické konzervanty, vajíčka, mléko, pšeničný lepek, potravinářské barviva atd. Pro zdravého psa to nemusí být nepřekonatelný problém. Pro citlivé psy mnohdy stačí i velice malé koncentrace a může vzniknout velký problém. Nejlepší způsob, jak se alergiím vyhnout, je zvolit krmivo, které obsahuje alergenů co nejméně. Problém sóji a jejich produktů jsme už nastínili. Chemické konzervanty by se samozřejmě v superprémiových krmivech neměly používat, takový je celosvětový trend. U krmiv prémiové řady či nižších řad se s nimi samozřejmě setkáme. Způsob konzervace totiž zásadně ovlivňuje výrobní náklady. Vajíčko je ideálním zdrojem bílkoviny, na druhé straně je to však nepochybně jeden ze zdrojů případných alergií. V tomto směru se mohou názory různit, zda vajíčko ano či ne. Nejste-li si však jistí, jakou alergií váš pes trpí, pak se krmivu s obsahem vaječné bílkoviny raději vyhněte. U zdravého psa samozřejmě není žádný problém.
Je nezpochybnitelné, že část psí populace může trpět alergiemi na pšeničný lepek. Dobře, pšenice se dá nahradit např. kukuřicí. To není problém. Problém je malinko jinde. A to ve stravitelnosti různých druhů obilovin, které pak zpětně ovlivňují celkovou stravitelnost krmiva. Pro lepší názornost uvádím: stravitelnost rýže je 72 %, kukuřičný lepek 68 %, pšenice 60 %, kukuřice 54 %.
Zamyslíte-li se zase nad údaji stravitelnosti některých obilovin, je zřejmé, že čím více obilovin krmivo obsahuje, tím je stravitelnost krmiva nižší. V tomto směru matematika funguje.
Potravinářská barviva se mohou vyskytovat i v krmivech, která zrovna nehýří všemi barvami (zelená, hnědá, modrá, žlutá, červená). V rámci filosofie některých firem je to, že používají barviva pro sjednocení barvy všech granulí. U krmiv, která jsou vyráběna na čistě přírodní bázi, můžete nalézt granule, jejichž barvy se mohou lišit. Barva těchto granulí je totiž ovlivněna druhem použitých vstupních surovin. U amerických a kanadských granulí se často jako zdroj vlákniny používá červená řepa. Řepa vypěstovaná v Sasketchewanu vám bude barvit granule jinak než řepa vypěstovaná v Kalifornii. Je to podobné, jako když budete pěstovat jednu odrůdu vína v různých lokalitách. Výsledná sklizeň bude mít malinko jiné specifické vlastnosti.
V poslední době se často setkáváme s dotazem týkajícím se obsahu betakaroténu. Zde zase můžeme všeobecně říci, že stejná rostlina pěstovaná na různých místech může mít různý obsah betakaroténu. Čím horší a náročnější jsou podmínky pro její růst, tím bude obsah betakaroténu v rostlině vyšší. Pokud bychom tento problém nerozpitvávali zbytečně zeširoka, tak se dá říci, že čím více krmivo obsahuje rostlinných složek, tím větší je jeho obsah betakaroténu. Dá se předpokládat, že z pohledu na menší množství obsahu betakaroténu v krmivu bude výhodnější používat krmiva, u nichž tvoří rostlinnou složku bramborové úsušky či rýže. Větší obsah betakaroténu najdete zajisté v pšenici. V případě kukuřice víte, že zrno má samo o sobě krásnou nažloutlou barvu. Přítomnost betakaroténu by se dala dokázat pokusy.
Jen stěží se dá uvěřit někomu, kdo tvrdí, že jeho krmivo betakarotén neobsahuje. Berte to jako nesporný fakt. Budete-li krmit granulemi, po kterých srst Vašeho psa zčervená, budete se muset poohlédnout po jiné variantě. V případě správné volby červená barva srsti zmizí.
Chce-li výrobce prorazit na trhu, snaží se od ostatních nějak odlišit. Proto se setkáváme i s tím, že ten či onen výrobce tvrdí, že ta či ona surovina dává jeho značce výjimečné vlastnosti. To samozřejmě nevylučuji, vždy se ale na věc musíme dívat komplexně. Takže např. výrobce uvede, že jeho značka obsahuje L-carnitin. Na tom by nebylo nic špatného. Jenže pokud ve složení krmiva najdete deklaraci typu: vedlejší produkty živočišného původu, rostlinné tuky apod., má to pak význam? Většinou jen ten reklamní. Celkovou hodnotu krmení to mnoho nevylepší.
Při výběru krmiva byste se měli rozhodovat podle výše uvedených kritérií. Musíte počítat, že cena kvalitního krmiva bude vyšší, ale nemusí být přemrštěná. Cenu samozřejmě ovlivňuje kromě kvality výrobku i reklama. Je jasné, že i tu musí vždy někdo zaplatit. No asi to zřejmě nebude nikdo jiný než zákazník. Takže i zde funguje určitá úměra ve vztahu kvalita a cena. Drahé totiž může být i méně kvalitní krmivo s velkou a bombastickou reklamou.
Každý kdo si pořídí psa, by si měl uvědomit, že pořizovací cena je ten nejmenší náklad, který se psem má. Nemám-li na to, abych mohl opravdu slušně nakrmit velkého psa, tak si raději pořídím středního nebo malého. Mám-li doma psů hodně, pak bych měl zvážit co je lepší, jestli krmit hodně psů špatně nebo raději menší množství psů či jen jednoho dobře.

Přeji šťastnou ruku ve výběru.
Ing. Gerhard Stein
pupulu
 

Re: Krmiva,granule,.....aneb co je dobře a co ne??

Příspěvekod stana v 25 črc 2010 14:48

:o :shock: :13: :18:
Pupul asi bude jednodusi nam laikum vypsat co jo a co opravdu ne. Krmime calibrou a purinou, pridala bych i neco jineho, ale cteni veskerych navodu nesnasim.Moc diiiiiiiiiiiiiiiiiiik za ty co jsou na tom obdobne jako ja.
stana
 

Re: Krmiva,granule,.....aneb co je dobře a co ne??

Příspěvekod pupulu v 25 črc 2010 14:58

Asi takhle,tenhle článek mě fakt zaujal,je to konečně celkem ucelené a dá se díky tomu zorientovat-tak jsem to sem dala,kdyby si chtěl někdo počíst.Jinak se řídím tím jako asi každý člověk,který nekrmí granule marketovky-nechci obilí.Takže na prvním místě mě zajímají procenta masa (moučky),procento tuku u adultky a puppyxjuniorky hlídám přísně.a sůl se snažím ,aby bylo co nejméně.Mám ráda,když jsou dané omega 3,živočisné tuky a podpůrné přídavky:podpora kloubů,srsti....Jinak jsem se řídila vždy tím,že nechci krmit úplnej shit,ale důležité je pro mě ,že to sedí psům.Já u Bíby našla vhodné granule po 2 letech neskutečných zažívacích obtíží.Krmím také Calibru.Ale spokojenost byla i s Britem,Trainerem,K-9,-u ovčounů v zátěži to bylo skvělé krmení,Arden Grande,celkem i neskutečně zavrhovanou Eukanubou svého času-teď je dosti slaná,nevím koho napadlo to měnit.A Purina a RC nám třeba neseděla absolutně,tím neříkám,že je špatná,složení celkem jde.takže každému stejně nezbude než hledat....
pupulu
 

Re: Krmiva,granule,.....aneb co je dobře a co ne??

Příspěvekod lupus v 26 črc 2010 09:05

Tři z pěti významných společností ve Spojených státech vyrábějících krmivo pro domácí zvířata jsou dceřinými firmami velkých mezinárodních společností, jako jsou: Nestlé (Alpo, Fancy Feast, Friskies, Mighty Dog, a produkty Ralston Purina jako Dog Chow, ProPlan a Purina One), Heinz (9 Lives, Amore, Gravy Train, Kibbles-n-Bits, Nature's Recipe), Colgate-Palmolive (Hill's Science Diet Pet Food). K dalším předním společnostem patří Procter & Gamble (Eukanuba a Iams), Mars (Kal Kan, Mealtime, Pedigree, Sheba, Waltham's) a Nutro. Z podnikatelského hlediska skutečnost, že mezinárodní společnosti vlastní firmy vyrábějící krmivo pro zvířata, představuje ideální vztah. Mezinárodní společnosti mají lepší možnosti nákupu ve velkém; ty, které se zabývají výrobou potravin pro člověka, tak mají vlastní trh pro kapitalizaci svých odpadních produktů, a oddělení krmiv pro domácí zvířata tak mají spolehlivější kapitálovou bázi a v mnoha případech i vhodný zdroj ingrediencí.
u granulí vyráběných extruzí " - což je zkráceně úprava vysokou teplotou po krátkou dobu.Což u soudnéhočlověka vzbudí nedůvěru, neboť jak známo bioaktivní látky se znehodnocují již při teplotě od 40 stupňů.
Touto vysokou teplotou je kromě bílkovin, enzymů a tuků velká část, přírodních vitamínů, stopových prvků a minerálních látek poškozena, zničena nebo spečením uzavřena (biologicky nevyužitelná).
Výrobcům termicky extrudovaných krmiv po teplotním znehodnocení přírodních vitamínů a ostatních bioaktivních látek tedy nezbývá, nežli do svých krmiv následně přidat umělé vitamíny a minerálních látky, které kromě marketinku (hra na hodně vitamínů) mají úlohu krmivo konzervovat. Většina výrobců krmiv nakupuje a do svých krmiv přidává dnes již standardizovanou směs těchto syntetických vitamínů (premixy).
Poznámka: Tyto umělé vitamíny rozmíchané v oleji (tuk) jsou nastřikovány na povrch ještě horkých a porézních extrudovaných granulí (velká savá plocha) s nebezpečím možného předávkování. Obzvláště v tucích rozpustný umělý vitamín E pak musí být při předávkování organismem pracně odbourán.
Toto velmi vadí všem dealerům granulí jak psích, kočičích , neboť lidé co mají hlavu nejen na to ,aby jim nepršelo do krku, velmi rychle pochopili , že tato výroba je pouze obrovský obchod a hra "na zdravou výživu" -ale hlavně pro pohodlí zákazníků a i ty zdánlivě NEJ granule (vyráběné extruzí) jsou vlastně jenom šrot.Stejně je ale obrovský odklon od granulí a návrat ke přirozenému krmení... Proto začínají některé firmy lisovat granule za studena...


... proto raději krmím syrové maso + přílohy /§9:) :103:
Uživatelský avatar
lupus
 
Příspěvky: 21
Registrován: 03 led 2009 18:17

Re: Krmiva,granule,.....aneb co je dobře a co ne??

Příspěvekod pupulu v 26 črc 2010 10:58

Ve finále má lupus recht.Souhlasím já jen nemám čas vařit a navíc to neumím.Ale nad Barfem jsem uvažovala(odrazuje mě příprava a čas) a granule za studena se mi velmi páčí,jen si počkám až jak budou lidé spokojení s prospíváním svých miláčků na této novince.
pupulu
 

Re: Krmiva,granule,.....aneb co je dobře a co ne??

Příspěvekod lupus v 26 črc 2010 11:19

;) no, vono uvařit pytlík rejže, kolínek nebo spařit vločky NENÍ zas takovej záhul.(to dokážu i já) Do toho syrovou zeleninu (co zahrada dá) na drobno a pro ty co chtěj mít super jistotu - tak pocukrovat Roboranem (2 x za týden ) a je to! Pes nemusí mít vyváženou potravu denně, ale v rámci cca měsíce...prostě jednou je víc toho podruhý onoho...jen ta umělina se jim dodá cca 2 x týdně místo denně.
Jednoduché měřítko na "kvalitu" granulí je - pes musí být, "živý a jiskrný" a hlavně z něj by mělo vypadnout
tak 1/3 toho co sbaští (a v tuhé kvalitě ) a né obráceně, jak tomu v mnoha případech je ...{5;35}
Uživatelský avatar
lupus
 
Příspěvky: 21
Registrován: 03 led 2009 18:17

Re: Krmiva,granule,.....aneb co je dobře a co ne??

Příspěvekod Magda v 26 črc 2010 11:28

Hi, z toho co ze psů vypadává už jsme tak zblblí, že když jsme s Péťou venčili teď v útulku dvě fenečky, tak Petra prohlížela i jejich stolici :lol: Byla ok :lol:
Magda
 

Re: Krmiva,granule,.....aneb co je dobře a co ne??

Příspěvekod pzlkovanova v 26 črc 2010 12:29

jo jo Magdi :lol: .. vzhledem k tomu, že teď nemám sílu na to to celé pročíst, může mi někdo říct, jestli tedy calibra mobility je dobrá ?!
pzlkovanova
 

Re: Krmiva,granule,.....aneb co je dobře a co ne??

Příspěvekod Magda v 26 črc 2010 12:38

To ti nikdo nepoví, neb co člověk to názor, ale vzhledem k tomu, že ti Tiger přibral, a vychází z něj hezké ho...tak buď v klídku :lol:
Magda
 

Re: Krmiva,granule,.....aneb co je dobře a co ne??

Příspěvekod pzlkovanova v 26 črc 2010 12:59

jo jo, to je pravda :lol: , vypadá že mu to fakt vyhovuje {5;35}
pzlkovanova
 

Další

Zpět na Péče o adoptované

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron