Adopce chrtů - Greyhound Adoption Czech Republic

Adopce psů - greyhound, galgo, lurcher a podenco

Přejít na obsah

Krvácivost u greyhoundů

Hlavně v začátcíh je péče o adoptované chrty trochu jiná, takže o tom zde

Krvácivost u greyhoundů

Příspěvekod Dona v 07 kvě 2009 10:18

Vzhledem k tomu, že teĎ přijeli noví adopťáci, někteří adopťáci jsou tady už 2 roky, někteří sem přijeli jako starouškové a jiní se zdravotními problémy, veterinární ordinace bývají mnohdy často navštěvovány. Dám sem odkaz na prosbu od majitelky adopťáka, u kterého se projevil sklon k nadměrné krvácivosti. V Čechách se tímto problémem dosud nikdo nezabýval a musel být konzultován s německými veterináři. Je velký předpoklad, že se toto onemocnění vyskytuje u irských adopťáků v nadměrné míře a díky spolupráci můžeme přispět k jeho odhalení u našich psů, příp. léčbě.
http://www.adopcechrtu.info/forum/viewt ... f=12&t=251
Dona
 

Re: Krvácivost u greyhoundů

Příspěvekod tereyska v 07 kvě 2009 19:53

Bavili jsme se o tomto tématu i na sraze. Předala jsem toto vetovi a čekám na vyjádření i z Irska - zda-li tam mají podobné problémy, zatím pouze vím od veta z ČR, že riziko u greyhoundů - podle jejich počtu není vysoké, z krevního obrazu by se mělo poznat že už není něco v pořádku.. a mělo by se pokračovat dál. Vet Vám toto vyšetření neudělá - musí se do laboratoře. Krevní odběry nejsou až tak drahé. A pro nové adopťáky - prosím vydržte prosím ještě pokud půjdete na odběr - mohly by být v této chvíli zkreslené stresem což pro "staré" adopťáky neplatí. Uvidíte.
Greyhoundi všeobecně mají hladiny nižší než-li ostaní plemena jako např. i štítnou žláza.
tereyska
 

Re: Krvácivost u greyhoundů

Příspěvekod tereyska v 07 kvě 2009 20:23

Možná Vám toto pomůže např. vzít s sebou k veterináři.. uvidíte. Pokud bude potřeba přeložím.

What's in those Blood Tests - co je na těchto krevních testech
By Suzanne Stack, D.V.M.

Blood Tests

When your veterinarian sends your greyhound’s blood to a lab he is most commonly asking the lab to run a CBC (Complete Blood Count). This common analysis covers these items:
 RBC = Red Blood Cells
 Hgb = Hemoglobin
 PCV / HCT = Packed Cell Volume/Hematocrit
 WBC = White Blood Cells

Platelets - česky :tromocyty
For a more in-depth look, usually to determine kidney/liver functions, the veterinarian may also ask for a Panel”. This will give them information about:
 T.P. = Total Protein Globulin
 Creatinine
 T4 (Thyroid)

If you don’t understand what your veterinarian has ordered, ask.
Greyhound bloodwork has enough differences from “other dog” bloodwork to sometimes make it deceivingly “normal” or “abnormal” if one isn’t familiar with these differences. The salient differences are discussed below.
Greyhounds:
 RBC: 7.4-9.0
 Hgb: 19.0-21.5
 PCV: 55-65
Other Breeds:
 RBC: 5.5-8.5
 Hgb: 12.0-18.0
 PCV: 37-55

Greyhounds have significantly more red blood cells than other breeds. This elevates parameters for RBC,hemoglobin, and PCV/HCT, and is the reason greyhounds are so desirable as blood donors. Most veterinarians aware of this difference.
Never accept a diagnosis of polycythemia — a once-in-a-lifetime-rare diagnosis of pathologic red cell
overproduction — in a greyhound.
Conversely, never interpret a greyhound PCV in the 30’s-40’s as being normal just because it is for other dogs. greyhound with a PCV in the 30’s-40’s is an anemic greyhound. Here in Arizona, a greyhound PCV less than 50
is a red flag to check for Ehrlichia.

WBC
 Greyhound: 3.5-6.5
 Other dog: 6.0-17.0
Other greyhound CBC changes are less well known. The greyhound’s normally low WBC has caused more than
one healthy greyhound to undergo a bone marrow biopsy in search of “cancer” or some other cause of the Arizona Adopt A Greyhound - Greyhound Blood Tests Seite 1 von 2
http://www.arizonaadoptagreyhound.org/blood_tests.html 16.03.2006
WBC.”
Platelets
 Greyhound: 80,000-200,000
 Other dog: 150,000-400,000
Likewise, greyhound platelet numbers are lower on average than other breeds, which might be mistakenly
interpreted as a problem. It is thought that greyhound WBCs, platelets, and total protein may be lower to physiologically “make room” in the bloodstream for the increased red cell load.
Compounding these normally low WBC and platelet numbers is the fact that Ehrlichia, a common blood parasite of greyhounds, can lower WBC and platelet counts. So if there is any doubt as to whether the WBC / platelet counts are normal, an Ehrlichia titer is always in order. The other classic changes with Ehrlichia are lowered PCV and elevated total protein. But bear in mind that every greyhound will not have every change, and Ehrlichia greyhounds can have normal CBCs.
T.P. & Globulin
 Greyhound TP: 4.5-6.
 Other dog TP: 5.4-7.8
 Greyhound Globulin: 2.1-3.2
 Other dog Globulin: 2.8-4.2
Greyhound total proteins tend to run on the low end of normal — T.P.s in the 5.0’s and 6.0’s are the norm. While
the albumin fraction of T.P. is the same as other dogs, the globulin component is lower.
Creatinine
 Greyhound: .8-1.6
 Other dogs: .0-1.0
Greyhound creatinines run higher than other breeds as a function of their large lean muscle mass. A study at the Auburn University College of Veterinary Medicine found that 80% of retired greyhounds they sampled had creatinine values above the standard reference range for “other dogs.” As a lone finding, an “elevated creatinine is not indicative of impending kidney failure. If the BUN and urinalysis are normal, so is the “elevated T4
 Greyhound: .5-3.6 (mean 1.47+/- .63)
 Other dogs: 1.52-3.60
These figures are from a University of Florida study of thyroid function in 221 greyhounds — 97 racers, 99
broods, and 25 studs — so it included both racers and “retired.” While greyhound thyroid levels are a whole
chapter unto themselves, a good rule of thumb is that greyhound T4s run about half that of other breeds.
Urinalysis
And lastly, the good news — greyhound urinalysis is the same as other breeds. It is normal for males to have small to moderate amounts of bilirubin in the urine.

Sources: M.R. Herron, DVM, ACVS, Clinical Pathology of the Racing Greyhound , 1991. C. Guillermo Couto, DVM, ACVIM,“Managing Thrombocytopenia in Dogs & Cats,” Veterinary Medicine, May 1999. J.Steiss, DVM, W. Brewer, DVM, E.Welles, DVM, Wright, DVM, “Hematologic & Serum Biochemical Reference Values in Retired Greyhounds,” Compendium on Continuing Education,
March 2000. M. Bloomberg, DVM, MS, “Thyroid Function of the Racing Greyhound,” University of Florida, 1987. D. Bruyette, DVM,ACVIM, Veterinary Information Network, 2001.
tereyska
 

Re: Krvácivost u greyhoundů

Příspěvekod Rosťa-OV v 07 kvě 2009 20:33

No prosím tě Terez,a nešlo by to šesky ? jak říkají stánkaři s Viet-namu :?: Já tomu prd rozumím a anglicky umím akorát - duwenblit :24: no snad nechci po tobě toho moc a kdyby jó,tak mi klidně vynadej :76: ,že co sem si to dovolil :109:
Rosťa-OV
 

Re: Krvácivost u greyhoundů

Příspěvekod mariana v 07 kvě 2009 20:44

Zdenko, díky za odkaz. Terko, jenom bych chtěla trochu poopravit - z krevního obrazu se při rutinním vyšetření predispozice ke zvýšenému krvácení poznat nedá. Musely by se udělat testy hemokoagulace, což nepatří ke standartnímu vyšetření a ani ty neodhalí všechno. U Kerra je podezření na tzv. von Willebrandovu chorobu, kterou v ČR u psů neumí diagnostikovat žádná laboratoř, proto se krev bude posílat do Německa. Pokud vím, tak příčina krvácení u grejů je nejasná, existují nějaké teorie, ale vlastně se doopravdy neví proč tito psi nadměrně krvácejí. V Americe existuje spolek veterinářů pro greyhoundy ve výslužbě a podle jejich průzkumů tímto trpí 10 - 15% psů, což rozhodně není zanedbatelné číslo. Některé studie dokonce uvádějí, že u 9 z 10 psů se po těžkém chirurgickém zákroku objevilo krvácení takového stupně, že se muselo přistoupit k transfuzi (pro srovnání - u psů jiných plemen to byl 1 z 10). Takže bych si rozhodně netroufla říct, že riziko krvácení u greyhoundů není vysoké. Pouze čeští veterináři o tomto problému nic neví. Ale je to logické, zatím se s tím nesetkávali. Greyhoundi mají obecně některé hematologické a biochemické parametry snížené (např. počty bílých krvinek, krevních destiček), ale jiné naopak fyziologicky zvýšené (např. kreatinin, některé jaterní enzymy). V Irsku by o tomto problému měli vědět víc, snad se od nich něco dovíme.
Přejeme s Kerrečkem pěkný večer :103:
mariana
 

Re: Krvácivost u greyhoundů

Příspěvekod tereyska v 07 kvě 2009 21:17

.. určitě jsem nemyslela běžnou rutinním vyšetření, Janka od Gill se na to také ptala a snad něco písne také ad informace. Ano asi o tom ví málo vetů jelikož to není bežná choroba tedy ne aspoň u nás. No uvidíme co se dozvíme více - nejsem odborník a tak nechávám věci na nich. Snad Vám pomůžou v Německu to každopádně držím pěsti štěstí. Jak velké je riziko je také těžké říci, jste první a doufám že testy pomohou najít zase více o tomto zdravotním problému. Je vidět, že Vy sama už víte více od vetů teď a hlavně proto, že s Kerryčkem to řešíte.. Je to Vás už potvrzené ? Taky jsem se chtěla zeptat jak dostanete krev do Německa? děkuji a taky hezký večer :)
PS: prosím ..nezapoměňte se přihlásit aby Váš příspvěvek nečekal na odsouhlasení.
tereyska
 

Re: Krvácivost u greyhoundů

Příspěvekod tereyska v 07 kvě 2009 21:19

to Rosťa - no možná bych ti mohla nadat :39: , jelikož nevím kde mi hlava stojí - ale určitě to přeložím během zítřka ju :) díky.
tereyska
 

Re: Krvácivost u greyhoundů

Příspěvekod Janka v 07 kvě 2009 22:11

O tomto problému jsem se dozvěděla na srazu a hned po odjezdu z něj jsme jeli k našemu doktorovi, jezdíme na kliniku do Horoměřic k dr. Herčíkovi. Opsala jsem si informace z infa a dala je přečíst. Mě řekl, že pokud by byl takovýto problém, projevily by se zvýšené hodnoty už u jeho rozboru. Prosím vás, nejsem žádný odborník a už vůbec se v těchto věcech nevyznám. Pouze píšu to, co mi bylo řečeno. Taky mi řekl, že se to posílá do laborky, jak už to bylo výše napsané. Ale že teď je to zcela "zbytečné". My jedeme za tři týdny jak s Hondem tak i s Gilly na kontrolu a jsme domluveni, že ty odběry udělá. Můžu sem pak ty výsledky zveřejnit. Ale řekl, že tyto odběry by on dělal až tehdá, když by se objevily zvýšené hodnoty u jeho výsledcích....
Ještě si vzpomínám, že když dělal sono, tak nám na monitoru zobrazoval proudění krve, nevím zda má toto s tím co společného, ale krev proudila, tak jak má.
Janka
 
Příspěvky: 85
Registrován: 23 led 2009 08:10
Bydliště: Kladno

Re: Krvácivost u greyhoundů

Příspěvekod mariana v 08 kvě 2009 09:15

Tak jednoduché to právě není. Žádné zvýšené ani snížené hodnoty ničeho se nenajdou - proto se vlastně pořád neví proč greyhoundi krvácí. Kdyby to souviselo s nějkými změnami hematologických nebo biochemických parametrů, bylo by to dávno objasněné. Je to záhada pro americké, britské, irské a kdoví jaké veterináře, kteří se s tím běžně setkávají, čeští ani neví, že něco takového existuje a vycházejí z obecných znalostí o příčinách krvácení, což ale v tomto případě nefunguje. Takže ŽÁDNÉ změny v hematologii ani biochemii vás neupozorní na to, že váš pes má sklon ke zvýšenému krvácení! Proto to sem píšu, aby aspoň majitelé byli informovaní a kdyby náhodou se to u někoho objevilo, ať aspoň tuší o co jde.
mariana
 

Re: Krvácivost u greyhoundů

Příspěvekod tereyska v 10 kvě 2009 19:55

Co je to von Willebrandova nemoc?
Von Willebrand onemocnění (VWD) je vrozená porucha krvácivosti. Ovlivňuje krevní schopnost srážlivost. Pokud vaše krev neobsahuje sraženiny, můžete být těžké, zastavit krvácení po poranění. Krvácení může poškodit vaše vnitřní orgány či dokonce život ohrožující, i když to je vzácné.

Ve VWD si buď mají nízké hladiny určitého proteinu v krvi, nebo protein nefunguje jak by měl. Tato bílkovina se nazývá von Willebrand faktor, a to pomáhá krevní sraženiny.

Normálně, když jedna z vašich cév je poškozena, začnete krvácet. Malé buňky zvané krevní destičky udělají hlouček společně ucpu díry v krevních cévách a zastavení krvácení. Von Willebrand faktor funguje jako lepidlo na pomoc destiček slučují a vytvářejí krevní sraženiny.

Von Willebrand faktor také provádí koagulační faktor VIII (8), další významnou protein, který pomáhá krevní sraženiny. Faktor VIII je bílkovina, která je neaktivní nebo chybí v krvácivost, poruchy srážlivosti jiného.

VWD je častější a obvykle mírnější než hemofilie http://www.hemofilici.cz/cs/o-hemofilii. Ve skutečnosti VWD je nejčastější ze všech zděděných poruch krvácení.

Typy von Willebrand nemocí
Existují tři hlavní typy VWD.

Typ 1
Typu 1 VWD, máte nízkou úroveň von Willebrand faktor, a ty mohou mít nižší úroveň faktoru VIII, než je obvyklé. Jedná se o nejmírnější a nejčastější formu této nemoci.

Typ 2
Typu 2 VWD, von Willebrand faktor nefunguje, tak jak to je to. Typ 2 se dělí na podtypy: 2A, 2B, 2M, a 2N. Různé genové mutace způsobí, že každý druh a každý je zacházeno odlišně. To dává znát přesný typ VWD, že jste velmi důležité.

Typ 3
Typu 3 VWD, ty mají obvykle ne von Willebrand faktor a nízká úroveň
faktor VIII. Typ 3 je nejzávažnější formou VWD, ale je to velmi vzácné.

Přehled

Většina lidí s VWD mít typu 1, což je mírné formě. Tento typ obvykle nezpůsobí-život ohrožující krvácení, a možná budete potřebovat léčbu, pouze pokud máte chirurgie, extrakce zubu, nebo traumatu. Pokud budete potřebovat ošetření, léky a lékařské terapie jsou používány.
Včasná diagnóza je důležitá. Léčebný plán u typu 3 VWD lze pomoci žít normální, aktivní život.
tereyska
 

Další

Zpět na Péče o adoptované

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků