Adopce chrtů - Greyhound Adoption Czech Republic

Adopce psů - greyhound, galgo, lurcher a podenco

Přejít na obsah

Léčba osteosarkomu - amputace + Artemisinin

Nejčastější zdravotní problémy Vašich chrtů
Pravidla fóra
Zde, prosím, zakládejte Topíčky, ve kterých popište zdravotní problémy, se kterými jste se u Vašich miláčků setkali, včetně postupů a výsledků zvolené léčby vetů. Prosím dodržujte diskuzi pouze ke zvoleným tématům, ať tu máme většinu zdravotních problémů s jejich popisem a řešením pěkně pohromadě. Možná se tím předejde k některým nesprávným záívěrům veterinářů. Děkuji Doně za návrh tématu tohoto fora.

Léčba osteosarkomu - amputace + Artemisinin

Příspěvekod ordeel v 30 čer 2011 19:54

Chtěla by jsem zde s Vámi podělit o průběh léčby osteosarkomu. Nikomu toto nepřeji, ale kdyby náhodou, je dobré mít nějaké info od někoho, kdo toto zažil - zažívá.
1) u osteosarkomu vždy pokud to jen trochu jde je nutná amputace končetiny. Není se opravdu čeho bát, pejsci amputaci zvládají opravdu bezproblémově, sama jsem byla a stále jsem neskutečně unešená, jak si pejsek rychle zvykne a jelikož se zbaví bolesti a problémům, které osteosarkom působí, ihned se rozveselí a oživne.
2) ode dneška indikujeme lék Artemisin! Pročetla jsem si několik článků a s výtahem bych se s Vámi chtěla podělit! Vlastně to stejné mi říkal i vet. O tyto zajímavé info bych se chtěla podělit.
Kdyby to někoho zajímalo, je to zajímavé čtení. Bohužel Artemisin není v ČR volně prodejný, ale právě vetcentrum se podílí na výzkumu a jako jediný v ČR tento lék používají a mají velmi dobré výsledky.

Látka zvaná Artemisinin (priste jen "ART") obsazene v rostline Artemisia Annua L. - Pelynek rocni, ve svete znama jako Wormwood / v cinske medicine jako Qing Hao (ART jako Qinghaosu).
V cinske medicine je tahle bylina uz od pradavna vyuzivana jako velmi ucinne antimalarikum - zabira i obycejny caj z tehle byliny, a co se tyce rakoviny, uz kolem 40ti let se vyuziva, v kombinaci s dalsimi bylinami, ve Vietnamu - zhruba z doby 1990 - 2000 tamni lecbou proslo pres 400 lidi, z toho bylo u 50 - 60 % dosazeno dlouhodobe remise - bez hlasenych pripadu toxicity, a kdyz vezmeme v potaz, ze ART zabiral i v pripadech, kdy chemoterapie ani ozarovani nezabralo, stoji to za pozornost..

Prvni studie ART probehla v roce 1995 pod zastitou "University of Washington", pod zkumavkou tehdy byla lidska bunecna kultura akutni lymfoblasticke leukemie MOLT-4. 200 μM dihydroartemisininu znicilo behem 8 hodin vsechny leukemicke bunky. ART je pritom 100x mene toxicky vuci zdravym lymfocytum

Brzy po teto studii zacal probihat vyzkum na pejscich (psech i fenkach) a vysledky byly prevazne pozitivni. Nadory se drasticky zmensily. Pejsci s ruznym typem rakoviny - lymfosarkomem, rakovinou prsnich zlaz, osteosarkomem,.. byli vyleceni a u 5ti psu, kteri po chirurgickem odstraneni nadoru dostavali ART, se uz rakovina neobjevila.

V roce 2001 probehl na teto univerzite pod vedenim Dr. Henryho Laie a Dr. Narendry Singha vyzkum, ve kterem se zamerili na lidske rakovin. bunky prsnich zlaz (HB 27) in vitro, tedy zatim opet pod zkumavkou. Behem 16 hodin dihydroartemisinin spolu s holotransferinem "vybil" rakovin. bunky - po 16 hod. jich zustaly pouze 2 %, pricemz na normalni / zdrave bunky nemel vliv zadny. "Nezda se byt jen efektivni, ale velmi selektivni," - znelo ve vyjadreni Dr. Laie. "Je vysoce toxicky vuci rakovin. bunkam, ale pritom ma marginalni dopad na zdrave bunky".

Morfologicky vyzkum rakovin. bunek lecenych dihydroartemisininem spolu s holotransferinem ukazal, ze u nich nasledne dochazi k apoptoze. Dalo by se rict, ze rakovin. bunka lecena ART vlastne sama spacha sebevrazdu. V tomto procesu hraje vyznamnou roli zelezo, ktere vyuzivaji rakovin. bunky k tomu, aby replikovali svou DNA, pri jejich deleni - aby se nadory zvetsovaly a rakovina vesele sirila a metastazovala dal po tele. Zelezo je tedy (mimo jine skodliviny, ktere do sebe bezne dobrovolne cpeme) potravou rakovin. bunek, a protoze maji tyto bunky na svem povrchu mnohem vetsi pocet transferinovych receptoru, jimiz zelezo z krve prijimaji, nez zdrave bunky, je v nich obycejne koncentrace zeleza mnohonasobne (i 1000x u leukemie) vetsi. A prave tyto bunky s velkou koncentraci zeleza, se stavaji objektem utoku ART. Ten se v krvi vaze na transferiny, ktere "rozvazeji" zelezo po tele a ty ho pak spolu s zelezem "nezpozorovane" dopravi az dovnitr kmenovych bunek rakoviny. Vyse byla zminka o holotransferinech, coz jsou vlastne transferiny jiz naladovane zelezem. Rakovin. bunky berou tranferiny jako prirozeny, neskodny protein, pritom nemaji ani potuchu, cim jsou tyhle transferiny naladovane.. Uvnitr rakovin. bunek pak dochazi k chem. reakci mezi ART a zelezem, pri niz se uvolnuji volne radikaly, ktere poskodi rakovin. bunku zevnitr (nastartuji apoptozu) a ta pak "podlehne" (stejnym zpusobem jsou za pomoci ART likvidovani i paraziti rodu Plasmodium falciparum u malarie, kteri taktez obsahuji vysoke mnozstvi zeleza). ART je vlastne jako trojsky kun - utoci zevnitr a obrovskou vyhodou je, ze se (oproti chemo apod.) zdravym bunkam vyhyba. Jak uz bylo zmineno vyse, zdrave bunky totiz maji mnohem mensi pocet transferinovych receptoru - tedy i mnohem mensi koncentraci zeleza, a proto na ne nemuze mit ART vyraznejsi vliv (ovsem neni tomu tak v pripade, kdy nekdo podstupuje ozarovani - v tomto obdobi se totiz pocet receptoru vyrazne zvysi i u zdravych bunek a stavaji se tak citlive vuci ART, proto se doporucuje minimalne 2 tydny po ozarkach ART neuzivat - pro jistotu dele).

Jedna pani na netu pise, ze se u sveho hafana (nejspis s osteosarkomem) rozhodli pro ozarovani. 2 dny lecby probehly s odstupem 3 mesicu, na cez Ally zacala opet kulhat. Nepomohlo to, Ally zacaly otekat nohy. Ozarek nechali, namisto toho zacali s vysoko proteinovou stravou, ART, antioxidanty a lososovym olejem a lecba zabrala. V dobe, kdy tenhle report psala to bylo 2 a pul roku, co uz je pejsek v pohode :)

Co se tyce antioxidantu - slo nejspis o vitaminy A, C, pripadne E, ostatni antioxidanty se vsak uzivat nedoporucuji!

Dalsi pejsek s osteosarkomem byl ve stavu, kdy ani malem nedosel do vedlejsiho pokoje. Behem 5 dnu lecby ART se znovu postavil na nohy a byl schopen chodit normalne, rentgen potvrdil zmensovani nadoru. Nekolik psu s lymfosarkomem byli taktez leceni ART, pricemz doslo k okamzitemu zmenseni nadoru. V techto pripadech bylo pejskum podavano taktez zelezo. Vim, zni to dost prehnane, ale podobnych pripadu je na netu vic, jeden pribeh najdete i tady: www.geocities.com/bronwyn26/thomaspage2.htm l.

- pohyb, resp. cviceni - je velmi dulezite okyslicovat krev / organismus. Zrychleni krevniho obehu umoznuje imunitnim bunkam (i ART) dostat se rychleji k rakovin. bunkam a kyslik, za pomoci vitaminu D, dodava vapnik do kosti. U pacientu s nedostatkem vapniku byla zaznamena spavost, nechut chodit ven na slunce, nechut k mleku a pokles fyzicke aktivity - coz pri lecbe ART neni na miste.. To ovsem neznamena dopovat sebe ci sveho ctyrnoheho kamose vapnikem jako takovym (o tom sem zminku nenasel).

Je to velmi zajímavé čtení!!!
Určitě bych připisovala naše výsledky léčby, aby jste měli přehled :) {5;22}
ordeel

Re: Léčba osteosarkomu - amputace + Artemisinin

Příspěvekod Dona v 30 čer 2011 20:32

Promiň, Ordeel, že to tu sem takhle píšu, ale při sběžném čtení toho článku mi přešel mráz po zádech "co když právě toto mohlo zachránit život někomu z našeho okolí...."
(prostě první, co mě hned napadlo)
Dona

Příspěvekod Monča v 30 čer 2011 20:43

Jojo taky mě napadlo, proč to není k sehnání normálně, utrácí se spousty peněz za chemoterapie, které nadělají leckdy velkou paseku tím, že ničí i zdravé buňky a člověka tato léčba totálně vyřadí z provozu a tenhle zázračný přípravek, kterým se léčí v Asii tu není :( doufám, že Redíkovi pomůže v jeho rekonvalescenci.
Monča

Příspěvekod ordeel v 30 čer 2011 20:44

Dono, taky mě toto hned napadlo...bohužel veškeré hlavní info jsem se dozvěděla až dnes.
Před operací jsme se o tom s vetem bavili jen hodně zběžně a stejně kvůli nervům se mi polovina vykouřila z hlavy.
Vím, že zachránit život to mohlo....ale bohužel musíme myslet na budoucnost, takže proto jsem se rozhodla to sem vložit - právě pro budoucnost, minulost už bohužel nevrátíme.

Hlavně bohužel v celé ČR tuto léčbu využívá jen centrum našeho veta, který se na vývoji léku v ČR sám podílí, proto ani vlastně nikdo nevěděl o této možnosti!
ordeel

Příspěvekod Lenka Č v 30 čer 2011 20:50

:shock: ty brďo!To je zajímaví čtení :113:
proč ten lék tu ještě není :39:
Lenka,Michal a Matýsek+ grey Bob,afghán Barbucha Armani a Agátta hroznýšová a Emilie osminohá
Lenka Č

Příspěvekod ordeel v 30 čer 2011 20:54

Mončo, řeknu ti, proč není dostupný - bohužel! :( takto mi to vet vysvětloval a jelikož jeho nezajímají peníze, ale léčba, začal se aktivně podílet na vývoji a indikaci v ČR.
Původně měl v plánu pro Redíka objednávat léky přímo z Číny, ale během rekonvalescence se podařilo vyrobit artemisin s přídavky látek na podporu imunity a podpory organismu, které vetcentrum požadovalo do léku přidat, takže my jsme vlastně první, kdo dostává ještě vylepšený artemisin s podpůrnými vitamíny.

Abych se vrátila k tomu, proč ne volně prodejný v ČR? Jde tu hlavně o business, peníze a ukájení se na lidském utrpení. Jelikož samotné ozařování a sajrajty podávané při léčbě rakoviny stojí hromady peněz a taky z nich jde plno peněz právě výrobcům a společnostem, které ozařování provádějí, pak právě tyto společnosti mají velký vítr z toho, že až se toto dostane do volného oběhu, tak oni vlastně budou namydlený! Což vlastně budou, lék už je v procesu schválení, ale schválení uvedení do oběhu trvá cca půl roku a tak dlouho dobu by Redík čekat nemohl, proto jsme již začali léčbu - mimo jiné v samotném vetcentru již ověřenou, právě na 4 pejscích, kteří již 3.rokem žijí plnohodnotný život.... {5;13}
ordeel

Příspěvekod Monča v 30 čer 2011 21:16

No, to je hrozný, když business vládne i na takových místech jako je zdravotnictví. Vím, že to tak je, dnes business vládne snad úplně všemu bohužel, ale riskovat kvůli výdělku zdraví a životy nemocných lidí, to je podle mě prostě hyenismus "8"-() "9"-()
Monča

Příspěvekod Verda v 01 črc 2011 09:21

Jedna doktorka na podporu léčby rakoviny doporučuje látku Glutathion
(http://www.vitalsupport.cz/glutathion-r ... 500-mg-359)
možná by se to dalo použít i psů, jako doplněk.
Verda

Příspěvekod pajarosi v 01 črc 2011 09:53

zdravotnictví je jeden z největších bussinesů!!! V první řadě jde předvším o penízě a o zdraví až hodně daleko potom.
proto mě nepřekvapuje o čem Romča píše. Asi bychom se divili, jakou péči a atd můžeme mít za poloviční peníza, ale to zdravotnická mafie nedovolí......bohužel peníze vládnou světu
Pája+Sosák+Tulipa
pajarosi

Zpět na ZDRAVÍ -- a Vaši chrti a -- ZDRAVÍ