Adopce chrtů - Greyhound Adoption Czech Republic

Adopce psů - greyhound, galgo, lurcher a podenco

Přejít na obsah

Pannus

Nejčastější zdravotní problémy Vašich chrtů
Pravidla fóra
Zde, prosím, zakládejte Topíčky, ve kterých popište zdravotní problémy, se kterými jste se u Vašich miláčků setkali, včetně postupů a výsledků zvolené léčby vetů. Prosím dodržujte diskuzi pouze ke zvoleným tématům, ať tu máme většinu zdravotních problémů s jejich popisem a řešením pěkně pohromadě. Možná se tím předejde k některým nesprávným záívěrům veterinářů. Děkuji Doně za návrh tématu tohoto fora.

Pannus

Příspěvekod Dona v 18 zář 2011 20:15

Doufám, že se na mě chrtí máma Dana nebude zlobit, když sem z infa vložím její dotaz na onemocnění, se kterým právě se Sabou bojují.
Panus (chronický povrchový zánět rohovky) je onemocnění, které se vyskytuje převážně u německých a belgických ovčáků a jejich kříženců. Další plemena s dispozicí k tomuto onemocnění jsou jezevčíci, pudlové, greyhoundi a sibiřští haskové.

Příčina onemocnění není zatím zcela objasněna, předpokládá se rodinná a plemenná predispozice. Dědičnost onemocnění se však jeví velmi nízká. Mezi další faktory onemocnění patří i autoimunitní reakce, kdy vzniká přecitlivělost na bílkoviny rohovky. Mezi nespecifické faktory, které podporují vznik onemocnění patří i UV záření a nadmořská výška.

Onemocnění se většinou projevuje u psů v rozmezí 3 – 5 let, občas i později. Ve většině případů jsou postiženy obě oči. Rozlišujeme dvě formy onemocnění – u mladších psů je panus charakterizován výskytem velkého množství cév a granulační tkáně s velmi rychlým rozvojem. U starších psů se většinou diagnostikuje hlavně velké množství pigmentu v rohovce. Nástup i průběh jsou pomalejší. Onemocnění není bolestivé a není spojené s výtokem z oka.

Onemocnění nelze vyléčit, lze jen ovlivňovat a kontrolovat jeho průběh. Terapie je doživotní a spočívá v přechodné aplikaci kortikosteroidů ve formě masti nebo kapek a v aplikaci cyklosporinu A (opět ve formě kapek nebo masti). Pokud majitel ošetřuje oči pravidelně, nedochází často k výraznému zhoršení.

Při výrazné pigmentaci, která může postihnout téměř celou plochu rohovky a pokud pejsek nereaguje na lokální terapii, je možné chirurgicky odstranit povrchovou vrstvu rohovky (lamelární keratektomie).
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tolik odborný výklad. U Saby se v červnu objevilo zarudnutí očí. Protože měla i jiné problémky, vet předpokládal, že to bude spojeno se špatnou funkcí štítné žlázy. Ale testy neukázaly žádnou velkou odchylku. Vyfasovali jsme kapičky, oči se trochu zklidnily, ale na konci srpna během týdne došlo k rapidnímu zhoršení. Nejen zarudnutí, ale na oku se tvoří uzlíky žilek, na levém oku z jedné třetiny skvrnka, která působí zhoršení periferního vidění. Vet už neměl pochyb, jedná se o pannus. Léčba radikální, kortikosteroidy - rychlý ústup největších problémů, ale zároveň spousta negativních vedlejších účinků. Do očí kapeme dvoje různé kapky 6xdenně, k tomu 1x denně tabletka Medrolu. Byla jsem upozorněna, že čubina bude "víc pít a mít větší hlad". Hm, tak vychlastá za den asi cisternu a hlad má takový, že krade i suchy chleba. S tím je samozřejmě spojeno časté čůrání, ale začala být i unavená, hůř se jí dýchá, musíme dělat jen malé procházky. Na kontrolu jdeme zítra, po týdnu léčby, tak uvidím, co řekne vet. Ale ráda bych se zeptala, zda i někdo z vás s touto nemocí nemá zkušenost. Zda je možné udržení nemoci v rozumné míře i bez silných vedlejších účinků?
Díky
Dona
 

Re: Pannus

Příspěvekod Dona v 18 zář 2011 20:45

Jak jsem pochopila z článku http://greytarticles.wordpress.com/medi ... at-pannus/ tak se to snad za pomoci pravidelného užívání kortikosteroidů dá zklidnit a na lécích zůstat jen občas + zamezování přímého dopadu UV záření za pomoci brýlí.... tak snad se s tím Saba popere a doufám, že se to mezi našima adopťákama nebude oběvovat často..
Dona
 


Zpět na ZDRAVÍ -- a Vaši chrti a -- ZDRAVÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník