Adopce chrtů - Greyhound Adoption Czech Republic

Adopce psů - greyhound, galgo, lurcher a podenco

Přejít na obsah

Všichni moji závisláci

máte nechrti plemeno a chcete se podelit o zazitky s nim, super

Všichni moji závisláci

Příspěvekod wild owl v 19 bře 2010 14:20

Aneb něco o mých psech z útulku. Postupně sem dám všechny moje hafany, jak přicházeli i odcházeli.

Asi to začalo kdysi pradávno, když jsem ještě byla na škole a koupila jsem si náhodně nový časopis Kynologie. A tam jsem objevila fotografie prvního čerstvě imortovaného chovného páru afgánů a začala jsem uprošovat rodiče, jestli by nesehnali štěně. To bylo pochopitelně mimo naše finanční možnosti, ale naši se pro chrty nadchli a koupili whippetku. Táta si vyrobil naviják, trénoval ji a Digina ve třech letech vyhrávala v republice, co se dalo, neměla přiměřenou konkurenci. Táta sledoval časy a podle propočtů mu vyšlo, že by měla stačit dokonce i greyům. Tak na jedněch závodech udělal takový svůj pokus: postavil se s ní za vypouštěcí kotce při dostihu greyů (psů) a jakmile odstarovali, vypustil ji. A ta naše malá šílenka doběhla i přes distanc (asi dalších 6 metrů navíc za kotci) a delší trať, než whipeti běžně běhají, jako třetí. Táta pak pořadatelům tvrdil s kamennou tváří, že mu utekla, ale byl blahem z její rychlosti bez sebe.
I jinak byla skvělá, samozřejmě jsme brzy zjistili, že chrti nejsou blbí, jak se mnozí nezasvěcenci domnívají, že to jsou naopak velice inteligentní pesani. Když nakonec dožila, už jsem měla vlastní rodinu a domácnost a pejska jsem chtěla, ale nebyly podmínky (bytové, finanční, časové...).
Vlastního pejska jsem si pořídila až po více letech. A byl to můj první závislák. Asta.

Asta
Jela jsem z návštěvy od mámy a vzala jsem to zkratkou přes Klukovice a všimla jsem si psího útulku. Protože jsme s manželem o pejskovi uvažovali, zastavila jsem, šla jsem se podívat dovnitř a tam jsem ji uviděla. Láska na první pohled. Asta byla kříženec welshteriéra (no, měla toho v sobě víc, ale ten velšák se tam ukazoval dost). Doma jsem poreferovala a v sobotu, když měl manžel volno, jsme jeli do útulku spolu. Astu nám po našem důkladném proklepnutí dali s doporučením alespoň 3 týdny jen na vodítku, než si zvykne.
První slzavý moment byl, když jsme s ošetřovatelkou šli ke kotci, že si Astu odvedeme a najednou všichni psi začali strašně štěkat. Ptala jsem se, co se děje a paní mi řekla, že to se s Astou ostatní loučí, že vědí, že odchází "domů". Ještě teď, když to píši, jsem z toho na měkko. Cestou v autě byla tichá a pozorná, z auta zamířila rovnou k našemu domu a správně až do 3 patra k našim dveřím. Doma opatrně a pozorně prozkoumala celý byt, vrátila se do obyváku, a najednou se celá rozsvítila, svalila se na záda, začala si drbat hřbet o koberec (znáte to, jak psi blbnou) a jasně dávala najevo, že ví, že je doma. To mi vhrkly slzy do očí podruhé.
Také nás upozornili, že asi ze začátku nebude moc čistotná, že prostě nestíhají všechny psy venčit, takže dělají potřebu v kotci..., ale že kdybych si pořídila štěně, také by mi doma dělalo nečistotu. Asta se doma vyčurala jen jednou, pak zjistila, že může ven často a byla v tomhle naprosto spolehlivá. A venku na vodítku? Nehnula se ode mne dál než na 1 metr, musela jsem s ní až na trávník. Tak jsem ji z vodítka pustila a od té doby jsme vodítko nepotřebovali, nejvýš tak při cestě tramvají. Bylo zajímavé, že přes to, že to byla fenka, vybrala si jako vůdce smečky mne a ne manžela. Byla jsem v té době na mateřské s třetím potomkem, takže jsme si žily (my dvě holky) celkem v klídku a pohodě. Po nástupu do zaměstnání jsme měla možnost mít ji v práci, měla jsem to poměrně blízko a pěšky, prostě tohle nám vyšlo a Asta se mnou prožila krásných 5 let, než náhle zemřela ve věku asi 9 let (prý selhání srdce). Pak jsem dost dlouho psa neměla, ale nějaké zvíře mi doma chybělo. Díky časové náročnosti mého dalšího zaměstnání padla volba na kočku, která přece jen nepotřebuje tolik času a pozornosti, jako pes.
Takže další zvířecí přírůstek do rodiny byl nakonec peršan colorpoint Uri Missola - Bubo. A ten už se objeví i na fotkách.
(pokračování příště)
Lída, greyové Jet, Boss a Tiny, podenco Luna, Dani a Tíma (Timanfaya) plus další ...
http://wildowl.webnode.cz/
http://wildowl.rajce.idnes.cz/
http://www.youtube.com/user/rejcka13?feature=mhum
Uživatelský avatar
wild owl
 
Příspěvky: 3978
Registrován: 18 bře 2010 11:12
Bydliště: Příkosice, okr. Rokycany

Re: Všichni moji závisláci

Příspěvekod Magda v 19 bře 2010 17:11

To je moc hezké povídání a dobrý nápad na založení nového téma. Taky něco napíšu, jen ten čas najít, ale příběhů s pejsky mám také hromadu, smutných začátků a štastných konců.
Tak jen pište, rádi budeme číst. Už se těším až se sejdeme.
Magda
 

Re: Všichni moji závisláci

Příspěvekod Lenka Č v 19 bře 2010 20:28

super :113: akorát jsem nevěděla,že máte i kozy a králíky.ještě že jsem s sebou nevzala moje holky,asi by jsme domů jen tak neodjely :19: Bohatě mi stačilo,když jsem je vzala do kravína,podívat se na telátka,dokavať je nanakrmily, nešly domu :25: :103:
Lenka,Michal a Matýsek+ grey Bob,afghán Barbucha Armani a Agátta hroznýšová a Emilie osminohá
Uživatelský avatar
Lenka Č
 
Příspěvky: 3347
Registrován: 30 pro 2008 17:09
Bydliště: Dobřany

Re: Všichni moji závisláci

Příspěvekod wild owl v 23 bře 2010 22:49

Peršan Bubíšek

Zatím fotky, abych zjistila, jestli se vkládají v opačném pořadí (jak se mi to momentálně jeví).
Přílohy

Bubo2.jpg
Ještě jako mlaďásek

bubo_sima.jpg
Bubíš co by starý pán s mlaďochem Šímou
bubo_sima.jpg (28.74 KiB) Zobrazeno 7858 krát
Lída, greyové Jet, Boss a Tiny, podenco Luna, Dani a Tíma (Timanfaya) plus další ...
http://wildowl.webnode.cz/
http://wildowl.rajce.idnes.cz/
http://www.youtube.com/user/rejcka13?feature=mhum
Uživatelský avatar
wild owl
 
Příspěvky: 3978
Registrován: 18 bře 2010 11:12
Bydliště: Příkosice, okr. Rokycany

Re: Všichni moji závisláci

Příspěvekod Lenka Č v 24 bře 2010 15:27

jé,to se povedlo :3: vy máte Bubíška a moje mamka Bubíska-kočičku :103: a Bubíšek je krásnej :8: :103:
Lenka,Michal a Matýsek+ grey Bob,afghán Barbucha Armani a Agátta hroznýšová a Emilie osminohá
Uživatelský avatar
Lenka Č
 
Příspěvky: 3347
Registrován: 30 pro 2008 17:09
Bydliště: Dobřany

Re: Všichni moji závisláci

Příspěvekod Lucky v 29 bře 2010 22:08

Krásné kočičky. :8:
Lucky
 

Uri Missola, řečený Bubíš

Příspěvekod wild owl v 03 dub 2010 14:43

Abych jen neslibovala (všichni tři pesani spí), zmíním se o Bubovi. Z jedné výstavy koček jsem si přinesla modrookého krasavce. Vlastně to bylo trochu na truc - můj tehdejší partner peršáka měl a moje pokusy zasáhnout do jeho výchovy odpálkoval slovy: to je můj kocour, pořiď si svého - a já se šprajcla. Nikdy jsem toho nelitovala. Bubíš byl úžasně milý, hodný a čistotný kočičák. Jezdili jsme tehdy na hory, poprvé na chalupě přecházel do večera po okně a koukal udiveně ven. Jonáš (partnerův kocour) už to tam znal a chodil si, kam chtěl. Kolem desáté večer najednou Bubíš vyskočil ven, odběhl pár metrů, já na něj volala Bubo, Bubíšku..., jen na mě zasvítily ze tmy oči a byl v prachu. Vyslechla jsem si něco jako "no vidíš, máš 3 tácy v pr...". Několikrát jsem šla ven, volala, lákala... Přihrnul se až v půl čtvrté ráno, nesmírně spokojený, urousaný a honem na klín, nasadil druhý stupeň předení, pacičkama mě držel kolem krku a dával najevo, jak je rád, že je zase u mě. :)
Také poznal, když jsem se vracela z práce. A to jsem chodila v různou dobu, ale pokaždé, když jsem dole zařachtala klíčem od schránky, uslyšela jsem z třetího patra, jak (sedíc na štokrli za dveřmi) mňauká a huláká: "Kde seš? Já tu na tebe čekááám, já tu jsem sááám, pojď si už ke mněěě."
Občas sedával na lodžii na stolečku, ze kterého viděl ven na dvůr, poslouchal mrouskání venkovních koček - bylo mi ho líto.
Takže když jsme vyměnili Prahu za řadový domek kousek za Prahou, poprvé jsem ho vynesla na terasu, aby se rozhléhl. Jen na chvilku, zahrádka ještě nebyla oplocená a za ní hned výpadovka na Kralupy - nechtěla jsem riskovat. Ale urychleně jsme spodní větrací rouru ze špajzu rozšířili na průchozí tunýlek (na opačnou stranu, než byla výpadovka), zvenku přišroubovali kočičí dvířka a Bubíše jsem jednou prostrčila ven a jednou nazpátek. Okamžitě pochopil, po pár dnech stabilně otevřených dveří ze špajzu do kuchyně jsme druhá dvířka instalovali do dveří a bylo vyřešeno. Venku se pohyboval obezřetně, při sebemenším podezření na nebezpečí se schoval pod auto nebo rovnou domů. Další krok byl naučit ho, že nemusí na bedýnku. Takže jakmile jsem viděla, že se na ni chystá, popadla jsem Buba i záchod, odnesla je ven kousíček od dvířek, Bubíše posadila do bedny a sledovala. Udělal, co bylo třeba a šupajdil dvířky domů. Druhý den jsem kočkolit jednoduše vysypala před domem. Byla to novostavba a na venkovní úpravě a zatravnění jsme teprve museli máknout, tak mi to připadalo jako bezva řešení. A od té doby jsme kočkolit nepotřebovali.
Za sousedy jsem měla starou paní a její neprovdanou dceru - letušku. A tyhle dvě měly také peršáka (černého a proti Bubovi obrovského) Fredyho. Fredy se měl královsky, byl rozmazlovaný a zmlsaný. Sousedka mi nejprve oparně nabídla, co už Fredáček nechtěl (nějaká jatýrka), pak už celkem běžně Bubíš měl přísun mlsků, dostal u sousedek svoji mističku a chodil k nim na návštěvu.

Bubo.jpg
Bubo.jpg (9.37 KiB) Zobrazeno 7729 krát

Když po dvou letech náhle Fredy zrovna na vánoce zemřel, bylo mi staré paní líto, že je doma kolikrát skoro týden sama, tak abych jí to truchlení trochu ulehčila, řekla jsem, že může mít zatím doma Buba. Že by si měly ale rychle pořídit nějakou novou kočičku... To ale svorně odmítly s odůvodněním, že je stará paní dost nemocná a kdyby se s ní nedej bože něco stalo, co kočka sama doma, přece jen nějakého věku se také dožívají (sousedce už bylo přes 70). To jsem chápala. Měla jsem v té době už doma další (nalezenou) tříbarevnou kočičku a její kotě, které jsme už neudali, takže jsem nechala Bubíše bydlet v obou domácnostech, víc u nich. :)


Sima_Yasmin_Bubo.jpg
Sima_Yasmin_Bubo.jpg (30.75 KiB) Zobrazeno 7730 krát


Pak mě kamarádka ukecala, že bych si měla vzít jedno její štěně, když už mám tu zahrádku, takže k nám přišla Fanča (malý hrubosrstý vendéeský basset), s kočkami si hrála, no - štěně.

Fanca_Bubis.jpg
Fanca_Bubis.jpg (19.06 KiB) Zobrazeno 7729 krát

Bubovi v té době bylo už 11 let a utíkal před Fančinou dotěrností k sousedkám. Fanča byla úžasná fenka, bohužel po prvním hárání přestala najednou poslouchat a skončila nešťastně pod autem. Během půl roku stejně skončily i obě moje další kočky (přece jen byla ta silnice dost blízko) a já pro tu chvíli další zvíře nechtěla. Vlastně jsme byli na vesnici a mít kočku zavřenou doma mi připadalo hloupé. Jenže riskovat další neštěstí se mi nechtělo. Jenom ten Bubíš se držel. Snad, že už to byl rozvážný starý pán. Bydlel střídavě kde se mu chtělo a měl tři paničky.
Pak si kolegyně pořídila štěně z útulku a když mi vyprávěla, co tam těch pejsků je, a že jí bylo líto těch starých, které nikdo nechce a jsou tam dlouho, že by nad nimi brečela, řekla jsem si: tohle by byl pes pro mě, starší, který už není třeštiprdlo. A rovnou z práce jsem jela do Trojského útulku s tím, že zavolám dceru, aby mne pak odvezla autem. A odvezla jsem si odtamtud hned dva dobrmany. O nich příště. K Bubovi už jen stručně - po příchodu psů zůstával čím dál víc u sousedek a když jsem se rozhodla, že se zase přestěhuji (že chci mít velikou zahradu), domluvila jsem se se sousedkami, že jim Buba nechám, že už si u nich zvykl. Vloni na podzim jsem náhodně při návštěvě Prahy potkala mladší sousedku v Hornbachu, popovídaly jsme, zeptala jsem se opatrně i na Buba - a on se stále držel, sice už byl skoro bezzubý, ale pořád v pohodě. A to mu bylo už neuvěřitelných 18 let. Vždycky na něj ráda vzpomenu a přeji mu ten hezký zbytek života u dvou hodných ženských.
Lída, greyové Jet, Boss a Tiny, podenco Luna, Dani a Tíma (Timanfaya) plus další ...
http://wildowl.webnode.cz/
http://wildowl.rajce.idnes.cz/
http://www.youtube.com/user/rejcka13?feature=mhum
Uživatelský avatar
wild owl
 
Příspěvky: 3978
Registrován: 18 bře 2010 11:12
Bydliště: Příkosice, okr. Rokycany

Re: Všichni moji závisláci

Příspěvekod Lenka Č v 03 dub 2010 17:12

krásný povídání a vzpomínky :3: už se těšim na povídání o dobrmanech :P :103:
Lenka,Michal a Matýsek+ grey Bob,afghán Barbucha Armani a Agátta hroznýšová a Emilie osminohá
Uživatelský avatar
Lenka Č
 
Příspěvky: 3347
Registrován: 30 pro 2008 17:09
Bydliště: Dobřany

Re: Všichni moji závisláci

Příspěvekod wild owl v 10 úno 2011 07:31

Našla jsem fotky Fanči (plus jednou její ségra).

Fanca.jpg
Fanca.jpg (81.59 KiB) Zobrazeno 7632 krát

Fanca_Bubo.jpg
Fanca_Bubo.jpg (51.87 KiB) Zobrazeno 7632 krát

Fanca_2.jpg
Fanca_2.jpg (78.2 KiB) Zobrazeno 7632 krát
Lída, greyové Jet, Boss a Tiny, podenco Luna, Dani a Tíma (Timanfaya) plus další ...
http://wildowl.webnode.cz/
http://wildowl.rajce.idnes.cz/
http://www.youtube.com/user/rejcka13?feature=mhum
Uživatelský avatar
wild owl
 
Příspěvky: 3978
Registrován: 18 bře 2010 11:12
Bydliště: Příkosice, okr. Rokycany

Re: Všichni moji závisláci

Příspěvekod wild owl v 10 úno 2011 07:33


Fanca_vylet.jpg
Fanca_vylet.jpg (84 KiB) Zobrazeno 7632 krát

Fanca_trimovani.jpg
Fanca_trimovani.jpg (73.28 KiB) Zobrazeno 7632 krát

segra_Ester.jpg
segra_Ester.jpg (71.18 KiB) Zobrazeno 7632 krát
Lída, greyové Jet, Boss a Tiny, podenco Luna, Dani a Tíma (Timanfaya) plus další ...
http://wildowl.webnode.cz/
http://wildowl.rajce.idnes.cz/
http://www.youtube.com/user/rejcka13?feature=mhum
Uživatelský avatar
wild owl
 
Příspěvky: 3978
Registrován: 18 bře 2010 11:12
Bydliště: Příkosice, okr. Rokycany

Další

Zpět na Ostatni plemena

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron