Adopce chrtů - Greyhound Adoption Czech Republic

Adopce psů - greyhound, galgo, lurcher a podenco

Přejít na obsah

Chrt a bouřka

Zde si přečtěte o chování pejsků při příjezdu no novývh domovů a naše zkušenosti...
Pravidla fóra
Pro každý příběh pro ponaučení založte nové téma

Re: Chrt a bouřka

Příspěvekod Zdena v 02 čer 2009 07:41

Já měla fenu NO, která měla služební výcvik, tj. se střelbou u hlavy a se vším všudy, (podotýkám, že je to víc než dvacet let zpátky, kdy se podobný výcvik zvýhodňoval daňově), tj. byla natrénovaná na rány a byla úplně klidná i při bouřkách. V šesti letech s to zvrtlo, pořád nevíme proč a co se stalo, začla panikařit výše všemi popsaným způsobem.
Zdena

Příspěvekod Jana v 02 čer 2009 08:43

:109: No mi máme s bouřkou a petardama taky velkej problém. Silvestr je pro nás opravdu velká pohroma. Agir je zalezlej v koupelně,případně se snaží utéct z bytu a tiskne se ke vchodovým dveřím. Nepomáhá nic ani různé tišící přípravky, myslím ,že ty to ještě případně zhorší. Všechno u nás bylo v naprostém pořádku až do jeho 3 let. Potom jednou šli s mužem k večeru ven a když se vraceli domů tak přešly skupinku děcek a ty jim pak za prdelí hodily petardu. No a od té doby jsme naprosto v háji. :112: . Takže naše silvestry se odehrávají uděláním si pelíšku v koupelně a u dveří do bytu. Já se stěhuju s Agirem kam zrovna jde a čtu si. Pes se klepe jako ratlík a já jen v duchu zuřím a počítám hodiny kdy ten bordel konečně skončí. Tak zhruba kolem druhé hodiny nového roku se uklidní a jdeme konečně do postele. Nenávidím silvestry a nakonec vlastně ani nechápu proč se slaví. V životě jsem neslavila to,že je konec roku to mi fakt nepřipadá jako důvod ke slavení. Asi jsem taky nějaká divná. Tak uvidíme co bude letos. Potřebovalo by to bejt na samotě u lesa. :63:
Agir a Keliška a Jana ze Dvorů
Jana

Příspěvekod Tereza T v 02 čer 2009 13:59

Lupus má pravdu, že jediné možné a někdy definitivní řešení je pejska postupně přivykat nepříjemným zvukům. V mnoha případech to opravdu pomůže, ale chce to čas a trpělivost.

My bydlíme nedaleko střelnice a Enynce žádné rány kromě bouřky a ohňostrojů vůbec nevadí. Bouřku zvládá s vykulenýma očima a zrychleným dechem. Ohňostroje, to už je trochu horší. Ona, když má strach tak zásadně nikam nezalézá, ale pořád stojí u mě anebo se mi cpe na klín, oči vytřeštěné a pěkně vybruje. Nechlácholím, nevšímám si jí a zdá se mi, že se to zlepšuje. Je fakt, že bydlíme u Brněnské přehrady a tady jsou ohňostroje dosti časté (mimo jiné, taky je nesnáším a nechápu, jak mohou povolit takový rámus kousek od ZOO)

Z televize nebo z céda jí tyto zvuky nechávají naprosto chladnou. Ale možná je to také díky Montymu, kterému petarda střelí u zadku a on se skoro ani neohlédne.
Tereza, Igor, Štěpánek, Mareček a Robinek a dále lurcherka Annie, kočka Micka a skinny Kikinka
Tereza T

Příspěvekod Zdena v 02 čer 2009 17:09

Nedá mi to ještě na tohle téma nenapsat pár vět, doufám, že mi je prominete. Fobický strach z hlasitých zvuků se nazývá brontophobie. Bohužel tento typ strachu nepotřebuju ke svému rozvoji ani asociativní podmiňování a nepomůže mu ani zvykání. Je to proto, že v limbickém systému, v laterálním jádře amygdaly, která je zodpovědná především za emotivní složky chování, jsou dva druhy neuronů. Jeden druh neuronů je tzv. "habituační" a druhý "trvale reaktivní". Když se měří elektrická aktivita obou typů neuronů, tak ty habituační neurony mohou vskutku snižovat svojí aktivitu po opakovaných zvukových stimulech nízké intenzity, tj. mohou si zvykat. Ty druhé neurony reagují jen na specifické zvuky, které jsou velmi hlasité a mají určitou, přesně danou frekvenci, která odpovídá hromům a náhodou bohužel také resonanci bouchacích kuliček a petard. Tyhle neurony způsobují fobické reakce u citlivých psů, které nejsou tréningem zvládnutelné. Tj. tyto neurony si udržují svoji aktivitu kdykoliv zazní příslušný zvuk, i když je to mnohokrát po sobě. Proč se fobické reakce nevytvoří plošně u všech psů je proto, že reakce amygdaly je kontrolovaná hipokampem, který drží na uzdě projevy strachu. U citlivých psů se tato kontrola z hipokampu může rozrušit silným stresem nebo strachem a fobie se rozvine. Může se ale zvyšovat i samovolně s věkem protože mozek trvale podléhá vývojovým změnám a vazba amygdaly s hipokampem může slábnout.
Je třeba si také uvědomit, že frekvenční složení zvuku přírodního je velmi odlišné od reprodukovaného zvuku a je třeba si také připomenout, že sluchový orgán psa je velmi odlišně stavěn od lidského, takže my můžeme jen na základě experimentálního měření usuzovat a vytvářet si velmi hrubou představu toho, co vlastně všechno pes vnímá sluchem. Stejné fobické reakce, které může u velké skupiny lidí vyvolat např. pohled na pavouka, (neboť zrak je nejrozvinutější lidský smysl), může u psa vyvolat specifické zvukové spektrum hromu, ke kterému je psí sluchové útrojí daleko citlivější než naše.
Zdena

Příspěvekod Lenka Č v 02 čer 2009 20:37

Zdeni :113:
Lenka,Michal a Matýsek+ grey Bob,afghán Barbucha Armani a Agátta hroznýšová a Emilie osminohá
Lenka Č

Příspěvekod tereyska v 02 čer 2009 22:18

.. výborné a náučné četní , super děkuji :113: .
tereyska

Příspěvekod lupus v 03 čer 2009 05:42

""5-() ty habituační neurony mohou vskutku snižovat svojí aktivitu po opakovaných zvukových stimulech nízké intenzity, tj. mohou si zvykat. :41:
dobře napsáno,mě šlo pouze o to, že lidé tento pomalý a v mnoha případech (80%) úspěšný postup
ani nezkusí a raději rvou do psů medikamenty... ;)
lupus

Příspěvekod Jana v 04 čer 2009 08:46

:107: Tak musím říct,že pokud je v telce cokoliv za zvuky tak to Agirovi vůbec nevadí a nevšímá si ničeho. Mohlo by se tam střílet a hvízdat petardy nebo bouřit hromy jak chtějí je mu to fuk. Ale jen co zaslechne něco otevřeným oknem,hned je v pozoru. Asi opravdu pozná co je "naživo" a co se line z z radia nebo telky. A to mám na CD i bouřku a toho si fakt nevšimne. Tak to asi budem muset přežívat jako dosud. Je fakt, že sice se třepe u mně,ale já ho nijak nekonejším. Prostě jenom s ním jsem. :103:
Agir a Keliška a Jana ze Dvorů
Jana

Příspěvekod Dona v 03 črc 2009 20:29

JSem to asi s tou pochvalou naší smečky zakřikla. Když je teď bouřka skoro každý den, tak už to nepřišlo normální naší Donušce a při středeční blejskanici, kdy to muselo střílet za humna, se zpakovala z gauče na verandě domů, ležela v pelechu a funěla. Já si hleděla Eli, Lery byl v pohodě a Donuška na piškota nereagovala až na plátek sejra. Dneska, když hřmělo a blesky byly daleko bylo vše OK.
Dona

Příspěvekod Lenka Č v 03 črc 2009 21:06

Náš Goldík uplně v poho,zato chudák Bruno,uplně apatickej,jak prvně zahřmí zdekuje se ke dveřím a tam stojí s hlavou u země,ocas mezi nohama a je jako socha ani se nehne,nereaguje ani na buřta.Nechávam ho bejt,občas pohladim(ale je mi z něho do breku :cry: )ach jo,chudáček muj malej :8:
Lenka,Michal a Matýsek+ grey Bob,afghán Barbucha Armani a Agátta hroznýšová a Emilie osminohá
Lenka Č

PředchozíDalší

Zpět na Povídání pro nové páníčky